Shows Calendar

Tuesday 12/4

 

Bull McCabe’s: Skiffy and the Ghetto People Band

 

Church: The Secret Sessions featuring Track Suit Mafia

 

Club Passim: Jason Myles Goss, Bethel Steele

 

House of Blues: 2 Chainz

 

Johnny D’s: Kelly Hogan, Chris Mills

 

Lizard Lounge: Session Americana (8:30pm & 10:30pm)

 

Middle East Up: Gripin, Twenty7, Self Proclaimed Rockstars

 

Middle East Down: Joe Budden, Locksmith, Ferrari Fame, Tsu Surf, Rite Hook

 

Midway: Full Tang, Skinny Bones, Howling Boil, Brian McCarthy

 

PA’s Lounge: Open mic hosted by Tony Amaral

 

The Paradise: Rachel Yamagata, Ed Romanoff, Adrien Reju

 

Plough and Stars: Attack of Le Pigeon

 

Sally O’Brien’s: Spider John Koerner

 

Scullers: A Peter White Christmas with Mindi Abair and Rick Braun

 

Toad: The Kimon Kirk Trio (7:30pm); The Blue Ribbons (10pm)

 

Tommy Doyle’s: Hannah Christianson and friends

 

Wally’s Cafe Jazz Club: Wally’s Stepchildren 1

 

 

Wednesday 12/5

 

All Asia: Open mic hosted by Garrity Collins

 

Armory: Wiretap Wednesdays hosted by Michael J. Epstein and Sophia Cacciola

 

Atwood’s: Members of Morphine with Jeremy Lyons

 

Brighton Music Hall: Kaki King, Lady Lamb the Beekeeper

 

Bull McCabe’s: The Nephrok All Stars

 

Café 939: Todd Carey, Honor By August, Sarah Miles and Bracher Brown

 

Church: Incinerate the Fallen, El Jefe, Dreamryde, Chris Masson

 

Club Passim: Catie Curtis

 

Great Scott: Diarrhea Planet, Skimask, Guerrilla Toss

 

Hard Rock Cafe: Big and Rich

 

Lily Pad: Bolt, Tanya Kalmanovitch & Anthony Coleman, The Gill Aharon Trio

 

Lizard Lounge: Dennis Brennan Band, Sam Reid and the Riot Act

 

Middle East Up: The Magic, Underwater Bear Ballet, Kangaroo Court, Maestro Thrust

 

Middle East Down: The Coup, People Under the Stairs, Japanther, Ruby Ridge, Kev Choice, Evan Greer

 

O’Brien’s: The Sour Doo Dahs, Heather and Johnnie, Wolfie Burns

 

Plough and Stars: Life Partners, Gildedy, Tableaux, Love-Up Time

 

Precinct: 3penny open mic

 

Royale: Rubblebucket, Reptar, Railbird

 

Scullers: A Peter White Christmas with Mindi Abair and Rick Braun

 

Toad: Erik White (7pm); Cold Chocolate (10pm)

 

TT’s: New Highway Hymnal, Infinity Girl, Speedy Ortiz, Soccer Mom

 

Wally’s Cafe Jazz Club: Wally’s Stepchildren 2

 

 

Thursday 12/6

 

Brighton Music Hall: Debo Band, Callers, Full Tang

 

Bull McCabe’s: Scotch Bonnet Band

 

Café 939: Passenger, Kate Earl

 

Cantab: The Screwups, Velle Vex

 

Church: Authentic showcase hosted by Mark Merren

 

Club Passim: Joy Kills Sorrow

 

Great Scott: The Business, Continental, Dan Webb and the Spiders

 

Johnny D’s: El Vez, Beware the Dangers of a Ghost Scorpion

 

Lily Pad: Melissa Kassel Group

 

Lizard Lounge: The Sacred Shakers

 

Middle East Up: Art Decade, Bent Knee, Perhaps, Something About Horses

 

Middle East Down: Nappy Roots, Lowtowne Society, and more

 

O’Brien’s: Slowdim, Left Hand Does, Baby Made Rebel, Total Pros

 

PA’s Lounge: Tim Brown, Tess Johnson, Sean Morceau, Brian Chenard

 

The Paradise: New Found Glory, The Story So Far, Candy Hearts

 

Plough and Stars: Old Hat, Four Point Restraints, War of Words

 

Rosebud: Fortrain, Mason Vincent and the Cannibal Kings

 

Sally O’Brien’s: Spring Hill Rounders

 

Tavern at the End of the World: Natalie Flanagan

 

Toad: Melvern Taylor and His Fabulous Meltones (7:30pm); Baker Thomas Band (10pm)

 

TT’s: Hannah Christianson, TAB the Band, Dan and the Wildfire, Brendan Rivera

 

 

Friday 12/7

 

All Asia: Andrew Mitchell, Seth Coluzzi, Gabriella Corillo, Mariko, American Symphony of Soul, DJ Knife

 

Armory: Somerville Singer Songwriter Series

 

Atwood’s: Tim Gearan

 

Brighton Music Hall: Carbon Leaf, Chad Perrone

 

Bull McCabe’s: Jess Tardy Band

 

Café 939: Ripe, The Rare Occasions, Late Greats

 

Cantab: David Ruffin, Zach Kerzee, Andrew Porter

 

Church: The Flock of Assholes

 

Club Passim: The Ape Woman: A Rock Opera

 

Great Scott: The Pill featuring Animal Talk

 

Johnny D’s: Robby Krieger’s Jazz Kitchen featuring Arthur Barrow, Tommy Mars & Chad Wackerman and Larry Klimas, Eric French

 

Lily Pad: Twins of El Dorado, The Jorge Perez-Albela Trio with George Garzone and Ehud Ettun

 

Lizard Lounge: Jamie Kent and the Options, Brad Byrd, Boy Wonder

 

Middle East Up: ST. Lucia, Gold Fields, Bearstronaut

 

Middle East Down: Pearl and the Beard, You Won’t, Lucius

 

Midway: The Weisstronauts14th Annual Holiday Jubilee featuring The Weisstronauts, The Derangers, Tsunami of Sound, Preacher Jack

 

O’Brien’s: Red Line Rebels, Mob Hit, Give Up, Spectre Hawk

 

PA’s Lounge: Congress, Old English, The Post Nobles, Matt Fuller

 

The Paradise: Sister Hazel Breaking Laces, Ken Yates

 

Plough and Stars: The Handymen

 

Precinct: Falling Rock Zone, Mike Woo’s Raging Bone, Blueprint for a Riot, The Deep North, Andrew O’Keefe

 

Radio: The Milling Gowns CD release party (upstairs); Freak Flag presents Guerrilla Toss, New England Patriots In Heat (downstairs)

 

Rosebud: A Minor Revolution, The Down and Outs, Trophy Lungs

 

Sally O’Brien’s: Stan Martin Band (6pm); Todo Bien (9pm)

 

Toad: Super Hi-Fi

 

TT’s: Dr. Fameus, Higher Orcanics, Louis Delux

 

 

Saturday 12/8

 

All Asia: The Blue Stuff, Joe Marson, Kiirsten Marilyn, Junta, DJ Andrew Harris, and more

 

Armory: Greg Klyma

 

Brighton Music Hall: Giant Panda Guerilla Dub Squad, Van Gordon Martin Band, Maris and the Merry Rockers

 

Bull McCabe’s: Kevin Connolly Band

 

Café 939: Reverent Peyton’s Big Damn Band, Rosco Bandana

 

Cantab: A Foggy Notion, Jblentos, The Ghost Truckers, Capital 6, Run 8 Rider

 

Church: Turkuaz, Biscuits & Gravy

 

Club Passim: Renaissonics (3:30pm); Tracy Grammer, Heather Maloney (8pm)

 

Great Scott: The Shills, Shoney Lamar and the Equal Rights, Stereo Telescope, The Bridgebuilders

 

Hard Rock Cafe: Max Creek

 

House of Blues: Marina and the Diamonds

 

Johnny D’s: Michael Winograd Klexmer Ensemble, Dirty Water Brass Band

 

Lily Pad: Tunefoolery (7pm); Bucket of Fun, Hey Anna, Tom Rodger

 

Lizard Lounge: The Boylston Collective, Teddy Bear Junction

 

Middle East Up: Sparks the Rescue (1pm); Zozobra, Elder, Phantom Glue, 13 Billion Years (8pm)

 

Middle East Down: The Venetia Fair, Run Gazelle Run, Taller in Person, Great Caesar

 

Midway: Taxi Driver, The Radicals, The Old Edison, The Pity Whores, Amber Ladd (4pm); The Barley Hoppers, The Fearless Leaders (8pm)

 

O’Brien’s: Dead Cats Dead Rats, Ziptie Handcuffs, Amoroso, Ask the Dead

 

PA’s Lounge: Tom Flash and the Lighting Van, The Off Chance, The Brother Fox, Tristan Omand

 

The Paradise: The Faint, Trust, Icky Blossoms

 

Plough and Stars: Josh Lederman and the CSARS

 

Precinct: Christian McNeill and Sea Monsters, Dub Apocalypze, B3 Kings

 

Radio: The Vital Might CD release party (upstairs); Last Stand, The Unstablers, The Hired Men, Cerebral Ballsy (downstairs)

 

Regent Theater: Juke Box Heroes

 

Rosebud: Big Bad Bobbie and the Shoehorns

 

Sally O’Brien’s: Tom Hagerty Band (6pm); Jody Blackwell, Erinn Brown (9pm)

 

Toad: John Powhida International Airport (7:30pm); David Johnston (10pm)

 

TT’s: Elephant Stone, Ari Traffic Controller, Guillermo Sexo (6pm)

Buy Our Shirts!